Keno Verseck: Földrengés Orbán hatalmi rendszerében
A két távozással a történet még messze nem ért véget.
A két távozással a történet még messze nem ért véget.
A nemzetközi sajtóban továbbra is téma a magyarországi belpolitikai botrány, több lap, többek közt a Libération és a Frankfurter Allgemeine Zeitung is a helyzet eszkalálódásáról beszél. A Die Welt, a Der Standard, a Wall Street Journal, a Politico és a Financial Times is az Egyesült Államok világpolitikai szerepvállalását elemzi, aktuálisan az Ukrajnának nyújtandó támogatás és Donald Trump NATO-ra vonatkozó kijelentései tükrében. Az EUobserver a lengyelországi helyzetről tudósít. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A magyar belpolitikai botránnyal foglalkozik többek közt a Der Standard, az AP, a Bloomberg és a Die Presse is. Újabb pártok utasítják el, hogy belépjen az Európai Konzervatívok és Reformerek csoportjába a Fidesz, írja az Euractiv. Az antifa-ügyről tudósít a Spiegel. A Frankfurter Rundschau szerint Németországban felzúdulást váltott ki, hogy egy nyári tehetséggondozó táborba meghívták az MCC két német prominensét. Paul Krugman az amerikai belpolitikai helyzetet elemzi a New York Timesban. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A BBC, a Süddeutsche Zeitung és a Politico és a Die Presse is ír a kegyelembotrány fejleményeiről. Az osztrák lap egy másik cikke szerint orbánizmushoz vezet, ha az osztrák Szabadságpárt végigviszi programját. A Le Figaro a budapesti kitörés napjáról számol be. A Times az ukrajnai belpolitikai eseményekkel, többek közt a főparancsnok leváltásával foglalkozik. A Wall Street Journal Donald Trumpnak a NATO-val összefüggő nyilatkozatára reagál. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A tekintélyuralommal próbálkozik a szlovák kormányfő, írja a Le Figaro. A Politico szerint Ausztria alvajáróként halad a szélsőjobb győzelme felé. Itt az ideje, hogy hogy Európa megszervezze a saját védelmét, írja a Die Welt szerzője, és ezzel a kérdéssel foglalkozik a Profil cikke is. A lengyelországi helyzetről ír az Economist. Tucker Carlson Putyin-interjúját tárgyalja a New York Times. A Reuters a magyarországi antifaper olasz vádlottjáról ír. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Orbán Viktor segíti az európai gazdáknak, dicsérik Biden formálódó közel-keleti doktrínáját, a Human Rights Watch volt igazgatója helyesli, hogy az amerikai kormányzat szankciókkal sújtott több erőszakos izraeli telepest. Válogatás világlapok írásaiból.
A nemzetközi lapok szerint a csütörtöki EU-csúcs megmutatta, Orbán gyenge, zsákutcába került, és mondhat bármit, ekkora vereséget az utóbbi években nem szenvedett, mint most. Ez a hvg360 lapszemléje.
Két hónapon belül másodszor volt kénytelen Orbán Viktor összehúzni magát.
A csütörtöki brüsszeli csúcsot elemzi a nemzetközi sajtó a Spiegeltől a Politicón át a Süddeutsche Zeitungig: a meghatározó vélemény, hogy Orbán Viktor az utolsó pillanatban szembesült azzal, hogy egyedül maradt, így letette a fegyvert. A BBC szerint Orbán már ki is választotta, milyen terepen vívja meg a következő csörtét az EU-val. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Mire jut ma az Európai Unió és a magyar kormány Ukrajna ügyében, ezt elemzi, tárgyalja, járja körül többek közt a Washington Post, a Le Figaro, a Süddeutsche Zeitung és a Politico. Az EUobserverben nyilatkozó Hegedűs Dániel, a Német Marshall Alap munkatársa szerint a 7-es paragrafus segítségével térdre lehet kényszeríteni Orbán Viktort. Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök a Konzervatívok és Reformerek-frakcióba invitálja a Fideszt. A Donald Trump esetleges győzelme utáni helyzetet elemzi a Guardian és a Washington Post.
Továbbra is fókuszban a magyar kormány és az EU csörtéje. Foglalkozik ezzel a többi közt az AFP, a Frankfurter Rundschau, a Financial Times, a Die Presse, a Guardian és a Daily Telegraph is. A Frankfurter Allgemeine Zeitung és a Die Welt az ukrajnai háborúról ír. A Guardian külpolitikai szemleírója szerint katasztrófa lenne, ha az USA megtámadná Iránt.
Az amerikai katonákat ért jordániai támadás után Joe Biden és az USA közel-keleti politikájának felelősségét taglalja a Wall Street Journal, a Washington Post pedig azt tárgyalja, hogyan kellene reagálnia az amerikai vezetésnek. A német szélsőjobboldali AfD-ről ír a Foreign Policy. A szerb elnök számára a demokrácia csupán homlokzatul szolgál, állítja a Süddeutsche Zeitung. A Guardian szerint a francia elnök nagy kockázatot vállal. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Orbán beveti utolsó aduját is a svéd NATO-csatlakozás ügyében, közben pedig egyes elemzők szerint inkább elfoglalná az EU-t, minthogy kilépjen belőle. A Washington Post szemleírója közben rendeződni látja a kínai-amerikai viszonyt, a Guardian helyszíni tudósítója pedig azt fejti ki, miből gondolja, hogy Donald Trump verhető lehet.
A Le Monde és a Direkt36 oknyomozása tárta volna fel Orbán Gáspár diplomáciai-katonai küldetését, de a magyar kormány ezt meghekkelte. Pénteken a Direkt36, most a Le Monde beszámolóját olvashatják a történetről. Közben nagy a fókusz Magyarországon: a Spiegel szerint a kormány hosszú ideje most adta első jelét annak, hogy esetleg hajlandó felülvizsgálni véleményét Ukrajna támogatásával kapcsolatban, a Die Presse szerint üres fenyegetés a 7-es cikkely szerinti eljárás bevetése. Amerika azt sürgeti, hogy döntsenek a svédek NATO-tagságáról. Ez a HVG360 nemzetközi lapszemléje.